Pejska s PP nebo bez PP?

Tenhle příspěvek pojednává o tom, proč ANO nebo NE pejska s PP – je převzat ze stránek www.westieinfo.com a lze jej aplikovat na všechna plemena:

Proč štěně s průkazem původu
ANEB VŽDYŤ JÁ NECHCI CHODIT NA VÝSTAVY

Na úvod malý příklad
Chcete si koupit nový magnetofon, rozmýšlíte o tom, kde ho koupit a jaký. Většina z vás se asi rozhodne zajít do specializovaného obchodu s elektronikou, kde vám poradí, prodají značkový přístroj se zárukou a v době záruky dostanete bezplatný servis. Samozřejmě to nebude zadarmo a musíte počítat s jistou investicí, ale budete se pravděpodobně z něho dlouho těšit a budete mít přesně to, co jste chtěli. Někteří lidé by se mohli rozhodnout ho koupit od překupníka nebo někde na burze, sice za malé peníze, ale s velmi vysokým rizikem. Myslím, že pro většinu lidí je samozřejmé kupovat si takové předměty u specialisty a s papíry. U psů je to velmi podobné, tak proč průkaz o původu psa pro mnoho lidí není základní podmínkou při koupi čistokrevného psa?

Co je to vlastně průkaz o původu psa?
Je to něco jako u lidí rodný list. Tuto listinu vydává plemenná kniha. Je v ní uvedeno jméno psa, chovatelská stanice, pohlaví psa, druh srsti, tetovací číslo atd. Důležitou částí je obvykle čtyřgenerační rodokmen, ze kterého je možno vyčíst předky svého štěněte. Také je do něho možno zapisovat výsledky z výstav, kohoutkovou výšku psa, chovnost, veterinární zákroky apod.

Jak vznikají psi bez PP, tzv. čistokrevný pes bez PP?
V nejlepším případě majitel feny s PP z nějakých příčin neuchovní fenu. Buďto z časových, finančních nebo jiných  důvodů, nebo jen nevyřídí pro štěňátka PP. Takže je úplně jedno jestli jsou štěňátka dvě nebo je jich osm. Všechna mohou dostat PP bez výjimky. I kdyby měli nějakou vadu, PP dostanou. To znamená, že když Vám „chovatel“ řekne, že štěňátko nemá PP nebo bylo sedmé z vrhu, tak mu nevěřte!!! Lže vám do očí!!! Fenka může mít nějakou z chovu vylučující vadu, ale majitel ji dá přesto nakrýt. Štěňátka z takového krytí už průkaz původu nemohou dostat. Štěňátka z takového spojení nemusí odpovídat standardu a je možné, že budou mít nějaký dědičný zdravotní problém či vadu např. dysplazie, jiný problém s klouby či s páteří, hluchota, oční problémy. Takové vady se v chovu psů s PP sledují a postižení jedinci se z chovu vyřazují. Někdy jde o fenku křížence, která byla nakrytá plemenem,  kterému se nejvíc podobá, např. hokaido nebo akita. Krásná štěňátka bez PP se potom mohou v době svého růstu před očima změnit z plemene krátkonohého v dlouhonohé, úplně jiné barvy atd. A to nemluvím o povaze psa. Je známo, že z takovýchto křížení vznikají agresivní jedinci, kteří jsou schopni svého pána tak pokousat, že musel podstoupit plastickou operaci. A ještě je nutno připomenou tzv. téžchovatele, kteří chovají psy jen kvůli zisku. Ti drží psy často ve velmi špatných podmínkách. Proto, když kupujete štěně, trvejte na tom, že chcete vidět matku a místo, kde jsou psi držení. Pokud vám chovatel přinese ukázat pouze štěně, je to podezřelé.

Nechcete chodit na výstavy ani chovat štěňata? Tak na co PP?
Průkaz původu vás nezavazuje k tomu, že musíte chodit na výstavy. Je to doklad, který můžete odložit a nikdy víc ze šuplíku nevytáhnout, ale je to záruka vlastností štěňátka. Zaručuje vám exteriér a povahové vlastnosti vámi zvoleného plemene.

Proč je pes bez PP lacinější?
Psi s PP jsou dražší, protože vše spojené s uchovněním psa nebo feny, krytí, registrace chovatelské stanice, vystavení průkazu původu apod. představuje pro chovatele určité náklady. Zároveň si kupujete pejska s tzv. ochrannou známkou, která vám zaručuje právě zmíněný exteriér a povahu. Seriozní chovatel vám dokonce může vrátit peníze, případně poskytne štěně s dalšího krytí, pokud se zjistí, že štěňátko má např. vylučující vadu z chovu apod. Exteriérové a povahové vady se ani tady nedají vyloučit, jsou však ojedinělé. A pokud náhodou natrefíte na chovatele neseriozního, je možno si na něho v chovatelském klubu stěžovat. U psa bez PP tuto možnost nemáte. Je nutno také vzít v úvahu fakt, že pes si vyžaduje péči po celý svůj život 10 až 18 roků. Cena štěněte je při těchto nákladech zanedbatelnou položkou.

Co je to chovatel a co je chovný pes?
Chovatel psů s PP je členem chovatelského klubu, který činnost chovatele kontroluje. Chovní jedinci musí splnit určitá kritéria než jsou zařazeni do chovu. A nesmíme zapomenout, že plemeno se roky mění a formuje. Ne však samo od sebe, ale mění ho člověk svými nároky a požadavky. V současné době se diskutuje o nebezpečných psech. Pes jakéhokoliv plemene, který se projevuje agresivně vůči lidem nebo jiným psům, či je naopak velmi bojácný, není do chovu zařazený. Ale především nejsou zařazováni do chovu psi s tělesnou vadou, dědičnou nemocí a dalšími odchylkami, které mají vliv nejen na vzhled, ale i zdraví a další chov plemene.

Kdo kontroluje chovatele psů s PP?
Činnost chovatele psů s PP kontroluje chovatelský klub. Chovatel je v něm registrovaný a musí se řídit chovatelským řádem a dodržovat chovatelskou etiku. V chovatelském klubu máte možnost si na chovatele stěžovat, pokud se zachová neeticky nebo poruší chovatelský řád. Klub takovému chovateli může odebrat licenci a štěňata s PP už nebude moci chovat.

Kdo kontroluje chovatele psů bez PP?
Nikdo. Pokud prodávají štěňata nemocné, vadné, s dědičnými vadami, dokonce velmi těžkými, nikdo jim v tom nemůže zabránit. Pokud si takovéto zvíře koupíte, nemáte možnost si nikde stěžovat, peníze vám nikdo nevrátí. Psi bez PP mohou být v velmi úzké příbuzenské plemenitby, protože jejich předci nejsou známi. Je velmi pravděpodobné, že se v takových vrzích objeví vady. A proto jestliže se  rozhodnete pro koupi westíka (labíka), snažte si vybrat chovatele, který vám prodá štěňátko zdravé, odčervené a očkované, a pro kterého prodejem zájem o štěně nekončí, máte možnost ho kontaktovat při jakýchkoliv problémech a rád vám pomůže s výcvikem apod.

Těmito řádky Vám v žádném případě nechceme nutit koupi štěňátek s PP, pouze vás upozorňujeme na úskalí při koupi štěňat bez PP a snažíme se vám vysvětlit, jak to vlastně všechno chodí. Pokud se rozhodnete pro koupi westíka (labradora)kdekoliv, přejeme vám hodně jen těch nejhezčích zážitků a samozřejmě kupu úspěchů s vaším novým rodinným příslušníkem.

Pokud nechcete investovat do westíka (labradora) s PP, raději pomozte křížencům z útulků než abyste podporovali neseriózní množitele rádoby westíků (labradorů) bez PP, jejichž ztýraná zvířata nakonec v útulcích stráví zbytek života.

Malý příklad:

Štěňátko s PP Štěňátko bez PP
Štěňátko s PP Štěňátko bez PP

Říjen 22, 2013 Více

Komentáře jsou uzavřeny.